| | | |
HISTORIE
Příborské muzeum bylo založeno v roce 1912 z iniciativy Muzejní a průmyslové jednoty v Příboře, která v roce 1911 získala sbírky z II. krajinské výstavy severovýchodní Moravy. Již v dubnu roku 1913 byly sbírky otevřeny pro veřejnost v budově bývalé radnice. V průběhu II. světové války se muzeum potýkalo s finančními problémy a nedostatkem prostor. Po roce 1945 bylo umístěno do budovy bývalé piaristické koleje. Do roku 1964 bylo muzeum v městské správě a poté se stalo pobočkou tehdejšího Vlastivědného ústavu, dnes Muzea Novojičínska.
Nejvýznamnější kulturní památkou, budovanou po dlouhá desítiletí od vzniku piaristické koleje, je její knihovna. Knihy, které byly získávány od roku 1694 až do zrušení koleje počátkem sedmdesátých let 19. století, tvoří dnes soubor 4500 svazků. Největším obohacením této knihovny byl odkaz děkana Davida Josefa Láníka z Valašského Meziříčí. Knihovna obsahuje především spisy náboženské a filosofické. Zachovalo se v ní třicet prvotisků a převážná většina knih pochází z 16.-18. století.
EXPOZICE
Do března 2020 zde sídlilo Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře, které návštěvníkům nabízelo expozici historie města Příbora, pamětní síň příborského rodáka Sigmunda Freuda a dva výstavní sály. Vzhledem k tomu, že se muzeum v Příboře již několik let ve své odborné a prezentační činnosti věnuje archaickým a tradičním technologiím zpracování přírodních materiálů, přistoupilo k transformaci příborské pobočky z Muzea a pamětní síně S. Freuda v Centrum tradičních technologií – uváděné pod zkratkou CETRAT Příbor.
OTEVÍRACÍ DOBA
CELOROČNĚ: Út, St, Čt, 8.00 -12.00, 13.00 - 16.00, So 9.00 - 17.00 hod.
VSTUPNÉ- dospělí 80 Kč
- důchodci, invalidé, děti a ostatní slevy 40 Kč
- hromadné návštěvy výstav pro děti do 6 let 40 Kč
- rodinné vstupné (2 + max.4) 150 Kč
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou: 200 m západně z centra Příbora.
- Vlakem: nádraží Příbor, vzdálenost 700 m od muzea.
- Autobusem: zastávka Příbor, u kostela.
- Autem: Možnost parkování na náměstí.
ZDROJ INFORMACÍ: www.muzeumnj.cz
|
|